Bugün
Patron Görüşleri
13 Ekim 2021 - 14:28
Güncelleme: 13 Ekim 2021 - 15:34

İnşaat sektörü faiz indirimi bekliyor!

13 Ekim 2021 - 14:28
Güncelleme: 13 Ekim 2021 - 15:34
TÜİK eylül ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Türkiye genelinde konut satışları eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artarak 147 bin 143 oldu. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önde gelen patronları konuyla ilgili ne dedi? İşte detaylar..

“Kredi faiz oranı yüzde 0,9’a düşerse satışlar artar”Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı:

Türkiye genelinde konut satışlarının yüzde 7,6 artmış olması sevindirici bir haber oldu. Ancak geçmişte olduğu gibi yine dönem dönem destek kampanyaları düzenlense sektör daha da hareketlenecek
ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Mevcut şartlarda maliyetler sürekli artarken ve kredi faiz oranları yüksek seyretmeye devam ederken, müteahhitler yeni projelerini bekletmek zorunda kalıyor. Mevcut rakamlar yatırımcının harekete geçmesini engelliyor. Biz müteahhitlerin mevcut gündemi artan maliyetler. Demir fiyatları yurtdışında yükseldikçe bizde de yükseliyor. Ancak demir ithalatı, hurda alımı serbest bırakılırsa demir fiyatlarında düşüş olabilir. Özetle, satışların artması için kredi faiz oranlarında düzenleme yapılmalı, faiz yüzde 0,99’a inmeli. Bu sektörde maliyetler, döviz ve faiz çok kritik unsurlar, bu unutulmamalı ve alınacak tüm tedbirler bu yönde olmalı.
 
1 / 4